Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.
Koty

Wyprawka dla kota

Gdy już zdecydujemy się na przygarniecie kota do naszego domu, musimy skompletować wyprawkę, która ułatwi życie nam i naszemu nowemu podopiecznemu. Podpowiadamy, co jest niezbędne dla czworonożnego futrzaka.

Kuweta i żwirek
Kuweta to jeden z najpotrzebniejszych sprzętów dla kota. Musimy zapewnić zwierzakowi miejsce, w którym może załatwiać swoje potrzeby. Do kuwety dobierzmy dobrej jakości żwirek, dzięki któremu wyeliminujemy brzydkie zapachy w mieszkaniu. Nie zapomnijmy o regularnym sprzątaniu, bowiem koty nie znoszą brudnej kuwety i mogą załatwić się wtedy w innym miejscu.
Miski
Dla sierściucha trzeba zakupić miski. Najlepiej zaopatrzyć się w osobną miskę do karmy suchej i mokrej. Kociak musi mieć też stały dostęp do świeżej wody w miseczce. Z reguły jednak koty dość niechętnie piją wodę z miski i wolą wskakiwać do zlewu i pić z kranu. Na rynku dostępne są też specjalne pojemniki filtrujące na bieżąco wodę dla kota.
Transporter
Jeśli chcemy podróżować z naszym kotem, koniecznie pomyślmy o transporterze. Zwierzę absolutnie nie powinno jeździć samochodem bez zabezpieczenia. Transporter przyda się nie tylko w dalekiej podróży, ale i podczas wizyt u weterynarza. Dobrym rozwiązaniem jest koszyk, który może posłużyć jako transporter i jednocześnie pełnić funkcję posłanka w domu.
Drapak
Koty uwielbiają ostrzyć swoje pazurki i drapać co się da. Jeśli nie chcemy pożegnać się ze swoimi meblami, zaopatrzmy dom w drapak. Często jest on tak skonstruowany, że oprócz miejsca przeznaczonego do drapania, ma też półki lub schowki. Im większy drapak, tym większa frajda dla zwierzaka. Pamiętajmy tylko, że nasz pupil potrzebuje trochę czasu zanim nauczy się, do czego służy drapak.
Posłanko
Dobrze jest wyznaczyć w domu jedno miejsce tylko dla kota. Będzie ono jego azylem, w którym będzie mógł się schować, gdy będzie przestraszony, zmęczony lub coś napsoci :) Zazwyczaj koty śpią gdzie popadnie (najlepiej na kolanach właściciela), ale warto położyć gdzieś w kącie poduszeczkę albo kocyk dla naszego pupila.
Zabawki
Zabawki to zwłaszcza dla młodego kota element niezbędny. Pozwolą one futrzakowi pozbyć się nadmiaru energii, wyeliminują nudę i zaspokoją instynkt drapieżnika. Myszka na sznurku, piłeczka, piórka – to najczęściej wybierane dla zwierzaków zabawki. Koty nie są zbyt wymagające w tej kwestii i potrafią doskonale bawić się papierowymi kuleczkami czy znalezionymi (a raczej wyciągniętymi z kosmetyczki właścicielki) gumkami do włosów. Sierściuchy w każdym przedmiocie widzą możliwość zabawy.
Akcesoria do pielęgnacji
Warto zaopatrzyć się też w akcesoria do pielęgnacji, takie jak nożyczki lub cążki do przycinania pazurków oraz szczotkę do czesania (element niezbędny przy długowłosych kotach). Przygotuj się jednak na to, że wiele kotów nie znosi obcinania pazurów i konieczna będzie pomoc weterynarza. Regularne wyczesywanie futrzastego przyjaciela ograniczy problem latającej wszędzie po mieszkaniu sierści. Zapobiegnie też połykaniu futra przez kociaka, które powoduje później problemy żołądkowe.
Smycz i obroża
Przydatna dla kota jest obroża i smycz. Obróżka dla zwierzęcia wychodzącego na dwór to konieczność. Wiadomo wtedy od razu, że nasz kot ma właściciela i w razie czego łatwiej można go znaleźć. Smycz lub szelki będą niezbędne, jeśli zechcemy wyprowadzać naszego pupila na spacery. 

test