Whippet (chart angielski)

whippet chart

Whippet – znany również jako chart angielski – to pies niezwykle wysportowany, aktywny, a do tego pozytywnie nastawiony do człowieka. W dobrych rękach chart ten stanowi towarzysza idealnego. Nie jest to jednak pies dla każdego, a charcia natura daje o sobie czasem znać. Przedstawiamy bliżej te dostojne psy.

Pochodzenie whippeta

Whippet to rasa psów wywodząca się z Wielkiej Brytanii, a jej początki sięgają końcówki XIX wieku. Oficjalnie rasa została uznana w 1891 roku, kiedy to został ustalony wzorzec rasy. Do powstania whippetów posłużyły krzyżówki terierów i chartów. Celem stworzenia rasy było uzyskanie sprawnego psa o doskonałych zdolnościach myśliwskich i dużej szybkości. I rzeczywiście pierwsi przedstawiciele rasy brali najczęściej udział w polowaniach na zające. Określano je wówczas jako snap dogs ze względu na błyskawiczne chwytanie zdobyczy.

Z czasem whippety zyskiwały coraz większą popularność, zwłaszcza wśród klasy robotniczej. Używano wówczas psów do psich wyścigów. W przeciwieństwie jednak do wielu innych chartów zarezerwowanych wyłącznie dla elit, na whippety mogli pozwolić sobie również ludzie o niższym statusie społecznym. Stąd też whippety zyskały miano „charta biednego człowieka” i „psów wyścigowych biedoty”. Od dłuższego już czasu whippet traktowany jest za to głównie jako pies do towarzystwa, a przyczynił się do tego jego delikatny charakter.

Wygląd charta angielskiego

Whippet to średniej wielkości pies o eleganckim i smukłym wyglądzie. Są nieco mniejsze niż inne popularne charty. Dorosłe osobniki osiągają od 44 do 51 cm wzrostu w kłębie i ważą od 10 do 20 kg. Pies ten ma proporcjonalną i zwinną budowę ciała z wyraźnie zaznaczonymi mięśniami. Jego głowa jest długa i smukła, z delikatnym stopem. Uszy whippeta są małe, zwisające i przylegające do głowy. Klatka piersiowa jest typowa dla wszystkich chartów, a więc głęboka i szeroka. Grzbiet jest prosty i mocny, kończyny długie i smukłe, a ogon jest długi, zwężający się ku końcowi i noszony nisko.

Sierść i umaszczenie

Chart angielski posiada krótką i mocno przylegającą sierść pozbawioną podszerstka. Z tego powodu whippet nie gubi za wiele sierści i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, ale także gorzej radzi sobie z niskimi temperaturami. Pies ten nie nadaje się do mieszkania na dworze.

Dopuszczalne umaszczenia sierści whippeta są bardzo zróżnicowane. Można zatem spotkać charty angielskie białe, czarne, beżowe, płowe, a nawet niebieskie. Wzorzec wyklucza maść marmurkową.

whippet cena

W biegu whippet zachwyca swoją dynamiczną sylwetką.

Whippet – charakter i usposobienie

Przedstawiciele tej rasy wyróżniają się bardzo stonowanym i spokojnym temperamentem. Mają jednak w sobie ogromne podkłady energii i jeśli nie będą mogły jej spożytkować na spacerach, to staną się nadpobudliwe. Jak na charta przystało pies ten wymaga naprawdę dużo aktywności, długich spacerów po lesie i pracy nosem. Whippet jest bardzo inteligentny i szybko się uczy, a do tego jest ciekawski i zainteresowany wszystkim wokół.

Charty angielskie mocno przywiązują się do swojego opiekuna i są wobec niego bardzo oddane. Na ogół są także pozytywnie nastawione do innych napotkanych osób. Whippety nie przepadają za samotnością i nie lubią spędzać wielu godzin bez swojego opiekuna. Do tego są bardzo delikatne i wrażliwe, a przez to podatne na skrzywdzenie. Absolutnie nie można stosować wobec nich żadnych metod awersyjnych.

Whippet charakteryzuje się również dużą elastycznością i doskonałą adaptacją do zmieniających się warunków. Odnajdzie się zarówno w mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem. Najważniejsze dla niego, aby mógł mieć jak najwięcej kontaktu z opiekunem, a do tego chadzać na długie i urozmaicone spacery. Charty te mają silny instynkt łowiecki (choć nie tak silny jak np. chart polski) i mogą wykazywać skłonność do pogoni za zwierzyną. Trzeba więc mocno skupić się na nauce przywołania, a mimo to i tak nie powinno się puszczać whippeta luzem. Co ciekawe, psy te potrafią osiągać imponujące prędkości podczas biegu – nawet 56 km/h. Nie ma więc co łudzić się, że będziemy w stanie dogonić pobudzonego charta.

Czy whippet jest agresywny?

Wokół whippetów i wszystkich innych chartów narosło wiele szkodliwych przekonań. Najczęściej powtarza się tezę, że whippet jest agresywny. Wynika to głównie z faktu, że na whippeta trzeba mieć pozwolenie w Polsce. Specjalne pozwolenie wymagane jest jednak dlatego, że wszystkie psy w typie charta traktowane są jako bardzo niebezpieczne dla dzikiej zwierzyny. I właśnie konieczność posiadania pozwolenia wynika z przepisów prawa łowieckiego. Nie ma to nic wspólnego z domniemaną agresją whippeta. Psy te są łagodne i zrównoważone, ale pod warunkiem, że są odpowiednio traktowane. Tym bardziej, że to bardzo delikatne i kruche psy. Zaniedbane charty, bez spełnionych swoich potrzeb i sfrustrowane mogą zacząć wykazywać problemy behawioralne, w tym agresję. Natomiast żaden whippet nie jest agresywny sam z siebie.

Dla kogo whippet?

Chart angielski nie nadaje się dla osoby niedoświadczonej i takiej, która nigdy nie miała psa. Wprawdzie są one z natury stabilne emocjonalnie i dość spokojne, to jednak trzeba włożyć sporo pracy, by osiągnąć taki stan u psa. Opiekun whippeta musi zatem znać specyfikę rasy, wiedzieć, jakie ma ona potrzeby i rozumieć chociaż podstawowe psie komunikaty. Do tego musi być bardzo cierpliwy, wyrozumiały, opanowany, ale też konsekwentny. Nie można psu pozwolić wejść sobie na głowę, ponieważ inteligentne whippety mogą to wykorzystywać przeciwko opiekunowi.

Właściciel whippeta musi być także aktywny i lubić ruch na świeżym powietrzu. Charty te bowiem potrzebują bardzo dużo ruchu. Długie spacery po lesie, wspólne przebieżki, umiejętna zabawa szarpakiem ze sztucznego futra i mądre zabawy węchowe – to wszystko należy zapewnić whippetowi. Wprawdzie rasa ta nie najlepiej znosi chłody, jednak wtedy również należy zapewnić jej wymaganą dawkę ruchu. Można się wówczas zaopatrzyć w ubranko dla psa z podszyciem z ciepłego polaru.

Whippet nie przepada za samotnością, choć teoretycznie nie powinien mieć problemów z zostawianiem samemu w domu na czas wyjścia do pracy opiekuna. Nie nadaje się jednak dla osoby bardzo zapracowanej i spędzającej większość czasu poza domem. Pies ten nie może też mieszkać na dworze, ponieważ brak podszerstka sprawia, że pies marznie. Poza tym znudzony whippet mógłby zacząć próbować ucieczki z ogrodu.

Nie zapominajmy też, że na whippeta potrzebne jest pozwolenie, po które zgłosić się trzeba do stosownego urzędu.

Czy whippet nadaje się do dzieci?

Chart angielski jest spokojny i stabilny emocjonalnie, zatem dość dobrze radzi sobie w towarzystwie dzieci. Nie jest jednak najlepszym wyborem do domu z malutkim dzieckiem, ponieważ może mieć dość zaczepek dziecka. Ponadto nie zapominajmy o tym, że whippet był wyhodowany do polowania na zające i gryzonie. Może więc pobudzić się biegającym lub raczkującym dzieckiem i próbować je gonić. Może również wykazywać obronę zasobów. Oczywiście whippet może z powodzeniem mieszkać z dzieckiem, jeśli jednak poświęcimy sporo czasu na wykrystalizowanie się ich relacji. I nigdy nie wolno zostawiać dziecka z psem bez opieki dorosłego.

chart angielski whippet szczeniak

Whippety mają bardzo dostojny wygląd.

Whippet – zdrowie i długość życia

Jak na przedstawiciela chartów przystało whippet cieszy się dobrym zdrowiem i sporą odpornością na różne choroby. Średnia długość życia psów tej rasy wynosi zaś 12-15 lat. Do dolegliwości, które mogą pojawić się u tych chartów zalicza się :

  • progresywną atrofię siatkówki, która może prowadzić do utraty wzroku;
  • niedomykalność zastawki mitralnej;
  • niedoczynność tarczycy;
  • alergie i podrażnienia skórne.

Whippet szczeniak – cena i hodowla

Decydując się na kupno whippeta koniecznie trzeba wybrać renomowaną i sprawdzoną hodowlę. Tylko takie miejsca gwarantują, że do rozmnażania wybierane są psy zrównoważone, łagodne, a do tego zdrowe i bez wad genetycznych. Stosowne badania przeprowadza się również u szczeniąt. Ponadto prawdziwy hodowca z powołania zapewnia maluchom także właściwą socjalizację, co ułatwia potem przystosowanie się do życia w nowej rodzinie.

Cena whippeta z rodowodem wynosi średnio 3000 zł.