Rottweiler

rottweiler

Rottweiler to mocno zbudowany pies o niezwykłym zamiłowaniu do pracy z człowiekiem. Te silne psy przez lata uchodziły głównie za psy obronne i policyjne, dziś znacznie częściej traktowane są jako wspaniali przyjaciele całej rodziny. Co takiego wyjątkowego kryje się w rottweilerach?

Pochodzenie rasy

Rottweiler należy do rodziny molosów i uchodzi za jedną z najstarszych ras psów na świecie. Początkowo miały one pilnować bydła i chronić ludzi przed pojawiającym się zagrożeniem. Z czasem dawne molosy skrzyżowano z psami występującymi lokalnie w niemieckim mieście Rottweil. Stąd też wzięła się nazwa rasy. W Niemczech rottweilery służyły przede wszystkim rzeźnikom, dlatego nosiły miano Rottweiler Metzerghund – rzeźnicki pies z Rottweil. W kolejnych latach do roli psa stróżującego i pasterskiego doszła jeszcze rola psa pociągowego. Oficjalnie rasa została uznana w 1910 roku.

Największą popularność rasie przyniósł jednak angaż do służb mundurowych. Rottweilery świetnie spisywały się jako psy policyjne przez długie lata. Dopiero XXI wiek przyniósł zmiany i dziś rottweilery spotkać można głównie jako psy towarzyszące. Rasa z pewnością nie jest już tak powszechna jak kiedyś. Może to i dobrze, bo nie cierpi z powodu mody, jak border collie czy kiedyś dalmatyńczyk.

Wygląd rottweilera

Rottweiler to duży pies o masywnej budowie i wyraźnie zarysowanych mięśniach. Dorosłe osobniki osiągają od 56 do 68 cm wzrostu w kłębie i ważą od 42 do 54 kg. Standardowo suczki są nieco niższe i lżejsze niż samce. Psy tej rasy mają proporcjonalne ciało, silny grzbiet i dość szeroką głowę. Nos jest długi i szeroki, oczy migdałowate, a uszy trójkątne i szeroko osadzone i opadające. Ogony powinny być długie i umięśnione. Przez lata panowała moda na przycinanie ogonów rottweilerom, jednak w Polsce wprowadzono zakaz kopiowania ogonów. Niestety wciąż można spotkać rottweilery z przyciętym ogonami.

Sierść i umaszczenie

Futro rottweilerów składa się ze średniej długości włosa okrywowego, który jest dość twardy i mocno przylegający do ciała. Psy te posiadają również podszerstek, który chroni przed zimnem i wilgocią. Sierść rottweilera nie jest specjalnie wymagająca, ale należy kilka razy w tygodniu przeczesać futro, by stało się zdrowe i błyszczące. W okresie linienia – dwa razy w roku – trzeba zwiększyć częstotliwość czesania, ponieważ pies gubi wówczas sporo sierści.

Umaszczenie psów tej rasy jest czarne z charakterystycznym czerwono-brązowym podpalaniem na policzkach, kufie, szyi, klatce piersiowej, łapach i pod nasadą ogona.

wygląd rottweilera

Rottweiler to duży i mocno zbudowany pies.

Rottweiler – charakter i usposobienie

Psy tej rasy mogą pochwalić się przede wszystkim bardzo wysoką inteligencją. Rottweilery w mig uczą się nowych rzeczy, a nawet najbardziej skomplikowane zadania nie stanowią dla nich problemu. To psy stworzone do działania i współpracy z człowiekiem. Budują bardzo silną więź z opiekunem i chętnie wykonują jego polecenia. Bywają też jednak uparte, więc należy popracować nad atrakcyjną motywacją podczas szkolenia.

Z racji tego, że przez długie lata rottweilery służyły jako psy policyjne i obronne, rasie przypięto łatkę agresywnej i porywczej. Nic bardziej mylnego, bo rottweilery to na ogół psy łagodne, zrównoważone i spokojne. Prawdą jest jednak to, że mają silny instynkt obronny i swojego opiekuna czy terenu będą zaciekle bronić przed intruzami. Są to psy bardzo odważne, wytrzymałe i pewne siebie.

W rottweilerach drzemie ogromna dawka energii. Te psy zostały stworzone do pracy i bycia w ruchu, dlatego potrzebują bardzo dużo aktywności fizycznej. Długie spacery po lesie, psie sporty jak agility, tropienie użytkowe czy nosework – wszystko pasuje tym psom i we wszystkim sprawdzają się doskonale. Nie można zapomnieć tez o nauce komend i sztuczek, ponieważ psy te uwielbiają się uczyć. Nie wprowadzajmy tylko presji podczas tej nauki – niech będzie ona zabawą zarówno dla psa, jak i opiekuna.

Czy rottweiler jest agresywny?

Wspomnieliśmy już, że rottweilery bywają oskarżane o nadmierną agresję i stwarzanie zagrożenia. Przekonanie to potęguje fakt, że na rottweilera w Polsce potrzebne jest pozwolenie. Rasa bowiem jest wpisana do wykazu psów agresywnych, jak chociażby też dog argentyński. Rzeczywiście w nieodpowiednich rękach rottweiler może stać się agresywny, ale wynika to wyłącznie z winy człowieka. Psy tej rasy bowiem są mocno wrażliwe na wszelkie awersyjne zachowania człowieka. Krzyki, bicie czy szarpanie psem spowodują, że rottweiler częściej będzie sięgał po agresję w celu obrony. Sam z siebie rottweiler nie jest agresywny. W dobrych rękach to pies opanowany i łagodny.

Dla kogo rottweiler?

Mimo że rottweiler jest podatny na szkolenie i współpracę z człowiekiem, to nie jest psem dla każdego. Nie nadaje się na pierwszego psa dla osoby kompletnie niedoświadczonej. Nieumiejętnie szkolony pies tej rasy może błyskawicznie wejść opiekunowi na głowę i sprawiać poważne problemy behawioralne. Rottweiler potrzebuje człowieka cierpliwego, konsekwentnego i wiedzącego, czego chce. Nie może dawać psu sprzecznych komunikatów, bo będzie niezrozumiany. Opiekun rottweilera powinien także znać potrzeby rasy i jej ograniczenia.

Rottweiler jest psem bardzo aktywnym, zatem potrzebuje właściciela lubiącego ruch i gotowego spędzać dużo czasu z psem. Kilkunastominutowe spacery po osiedlu to dla rottweilera dopiero rozgrzewka przed daniem głównym, czyli długim spacerem po lesie. Psy te chętnie będą także biegać z opiekunem i uprawiać psie sporty.

Rasa ta dobrze radzi sobie jako pies stróżujący, ale nie polecamy trzymania rottweilera na dworze. Pies szybko się znudzi i zacznie szukać rozrywki na własną łapę. A to niekoniecznie przypadnie do gustu właścicielowi. Ponadto rottweilery bardzo przywiązują się do opiekuna i chcą spędzać czas przy nim, a nie w izolacji. Pozostawione same sobie rottweilery mogą stać się niebezpieczne na skutek rosnącej frustracji i braku socjalizacji. To nie jest rasa dla osób, których często nie ma w domu.

Czy rottweiler nadaje się do dzieci?

Na ogół rottweilery, których potrzeby gatunkowe są na co dzień spełniane, dobrze dogadują się z dziećmi. Są opanowane, cierpliwe i dzielnie znoszą dziecięce zaczepki. Pod warunkiem jednak, że dobrze wychowaliśmy psa. Sfrustrowane i niezsocjalizowane psy zaś mogą stanowić zagrożenie także dla dzieci. Zrównoważone emocjonalnie rottweilery mogą być doskonałym stróżami dzieci i nie dopuszczać, by stało im się co złego. Pamiętajmy, że wszelkie kontakty dziecka z psem muszą odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej. Już samą masą bowiem pies może niechcący zrobić dziecku krzywdę, chociażby wpadając w nie i przewracając. Nawet starsze dziecko za to pod żadnym pozorem nie powinno wyprowadzać samodzielnie rottweilera na spacery, ponieważ są to niezwykle silne psy.

rottweiler charakter

Rottweiler potrzebuje sporo ruchu i zabaw umysłowych.

Zdrowie i długość życia

Rottweiler to pies wytrzymały i zdrowy, a średnia długość życia wynosi 8-11 lat. Jak większość dużych ras narażone są na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych oraz skręt żołądka. Dość często pojawiają się także alergie skórne i pokarmowe i młodzieńcze zapalenie kości. Nierzadko spotykane schorzenia u rottweilerów to również choroby oczu – entropium i ektropium. Zdarzają się też przypadki chorób serca, dlatego należy regularnie wykonywać stosowne badania krwi i echo serca.

Rottweiler szczeniak – cena i hodowla

Bardzo ważne jest, by kupować szczenięta wyłącznie ze sprawdzonego źródła, czyli zarejestrowanej hodowli. Tylko w takich miejscach hodowcy badają dorosłe psy i rozmnażają wyłącznie osobniki zdrowe, pozbawione wad genetycznych, a do tego zrównoważone i łagodne. W hodowlach weryfikuje się również zdrowie szczeniąt oraz dba o odpowiednią socjalizację od chwili narodzin. Dzięki temu pies ma łatwiejszy start w życie i większe szanse na wyrośnięcie na szczęśliwego i zbalansowanego psa.

Cena rottweilera z rodowodem wynosi średnio 3000-4000 zł.