Hawańczyk

hawańczyk

Hawańczyk, to rasa małych i uroczych psów znanych także jako biszon hawański. Mimo niewielkich rozmiarów tryskają energią i uwielbiają ruch. Zazwyczaj cechuje je łagodne i przyjazne usposobienie. Hawańczyki jednak nie są szczególnie popularne w Polsce i rzadko można je spotkać na ulicach. Dobrze więc bliżej poznać te ciekawe psy.

Pochodzenie hawańczyka

Hawańczyk początkowo pojawił się na Kubie i właśnie stolicy tej wyspy – Hawanie – zawdzięcza swoją nazwę. Za przodków hawańczyka uznaje się psy z Wysp Kanaryjskich i rejonów Morza Śródziemnego. Na Kubie psy te mieszkają mniej więcej od XVIII wieku i szybko zyskały uznanie tamtejszej arystokracji. Co ciekawe, najczęściej spotykane umaszczenie hawańczyka przypomina kolor słynnych kubańskich cygar. Z czasem popularność rasy zaczęła spadać i dopiero w połowie XX wieku nastąpił wzrost zainteresowania tymi psami. Po rewolucji kubańskiej Fidela Castro zaś wielu bogatych Kubańczyków wyemigrowało wraz ze swoimi psami do Stanów Zjednoczonych. I to właśnie w USA hawańczyki cieszą się największą sympatią.

Biszon hawański powstał przede wszystkim jako pies do towarzystwa. Od początku więc traktowano te psy jako członków rodziny, którzy towarzyszą nam w domu na każdym kroku. Nie można jednak zapomnieć, że psy tej rasy są bardzo energiczne i mają swoim opiekunom znacznie więcej do zaoferowania, niż tylko leżenie na kanapie.

W Polsce rasa pojawiła się dopiero na początku XXI wieku i do dziś – mimo rosnącego zainteresowania – uchodzi raczej za rasę niszową i mało powszechną.

Jak wygląda biszon hawański?

Hawańczyk jest małym psem – dorosłe osobniki osiągają od 21 do 29 cm wzrostu i ważą od 4,5 do 7 kg. Psy tej rasy mają proporcjonalną budowę i nieco prostokątną, krzepką sylwetkę. Charakterystyczne są krótkie łapki hawańczyka oraz ogon noszony wysoko i zawinięty na grzbiecie. Ponadto jego głowa jest średniej wielkości, uszy lekko opadające, a kufa lekko zwężona w kierunku nosa.

Warto tu podkreślić, że nie istnieje odmiana taka jak hawańczyk miniaturka, o co często pytają ludzie. Sam hawańczyk jest już bardzo małym psem, a wszelkie miniaturowe wersje to nic innego jak okrutny proceder. Rozmnażane są bowiem wówczas najmniejsze i najsłabsze osobniki.

Sierść i umaszczenie

Futro hawańczyka jest jego niekwestionowaną ozdobą i składa się z okazałego włosa okrywowego. Czasami u psów tej rasy występuje także wełnisty podszerstek, ale zazwyczaj sierść hawańczyka jest jednowarstwowa. Włos zaś jest bardzo długi i może osiągać blisko 20 cm długości. Futerko jest miękkie i z tendencją do falowania. Uznaje się, że im więcej fal, a nawet loków, tym lepiej. Brak podszerstka sprawia, że psy nie najlepiej radzą sobie w niskich temperaturach i nie mogą mieszkać na dworze. Poza tym ich długi włos wymaga regularnego czesania, aby nie doszło do plątania się sierści.

Wzorzec dopuszcza wiele różnych maści hawańczyka – białą, płową, czarną i brązową. Rzadko spotykany jest biały hawańczyk, który na dodatek bywa mylony z maltańczykiem. Natomiast ciekawe jest umaszczenie określane jako kolor hawana, czyli rudobrązowe. Wielu osobom maść ta kojarzy się z kolorem cygara, z którego słynie Kuba. U rasy tej możliwe są również łaty i podpalania w przeróżnych odcieniach.

hawańczyk pies cena

Hawańczyki mają długą i falowaną sierść.

Hawańczyk – charakter i usposobienie

Pies z Kuby na ogół jest przyjacielski, łagodny i pozytywnie nastawiony do świata. Nawiązuje silną więź ze swoim opiekunem i jest wobec niego bardzo oddany i delikatny. Jednocześnie nie ma raczej problemów z obcymi ludźmi, szybko się do nich przekonuje. Hawańczyk to pies inteligentny i bystry, który szybko uczy się nowych sztuczek. Tym bardziej więc nie można traktować go jako psa wyłącznie na kanapę, tylko zadbać o wysiłek umysłowy.

Hawańczyk posiada duży temperament i bywa, że lubi stawiać na swoim. Dodatkowo jest bardzo energiczny i potrzebuje dużo ruchu. Aktywność jednak musi być rozsądnie dawkowana, ponieważ krótkie łapki psa nie pomagają mu przy skokach i innych intensywnych ćwiczeniach. Przedstawiciele tej rasy nie przepadają za samotnością i kiepsko znoszą całe dnie spędzane bez człowieka. Na pewno więc warto pracować nad samodzielnym pozostawianiem w domu. Przyda się do tego wygodne legowisko, w którym pies będzie czuł się bezpiecznie.

Czasem wokół hawańczyków – i innych małych psów – krążą opinie, że są to psy wredne, głupie i hałaśliwe. Wynika to wyłącznie z niezrozumienia rasy i niewłaściwego ich traktowania. Jeśli ktoś kupuje sobie hawańczyka z myślą, że pies będzie leżał na kanapie i wystarczą mu kilkuminutowe spacery wokół bloku, to sam prosi się o problemy. Znudzony, zaniedbany biszon hawański może wówczas uporczywie ciągnąć na smyczy, obszczekiwać wszystko i wszystkich, a do tego odmawiać współpracy. Nie jest to jednak wina psa, a człowieka. Odpowiedzialny opiekun potrafi wyłuskać z hawańczyka to, co najlepsze.

Dla kogo hawańczyk?

Hawańczyki nie są trudną i wymagającą rasą, ale nie nadają się dla każdego. Potrzebują przede wszystkim osoby, która zrozumie ich psie potrzeby i będzie traktować jak pełnoprawnego psa, a nie maskotkę na kanapę. Ponadto opiekun hawańczyka musi zarezerwować sobie sporo czasu dla psa. To, że hawańczyk jest mały, wcale nie znaczy bowiem, że nie potrzebuje długich i urozmaiconych spacerów. Do tego warto ćwiczyć sztuczki i pracę węchową psa. Pamiętajmy też, że hawańczyki nie najlepiej radzą sobie w samotności, dlatego nie powinny trafić do osoby wiecznie zapracowanej i nie mającej czasu dla psa.

Ponadto hawańczyk potrzebuje osoby cierpliwej, wyrozumiałej, ale też konsekwentnej. Nie można bowiem zapomnieć, że psy te mają pokaźny temperament i jeśli zostaną pozostawione same sobie, to zaczną pokazywać różki. Nie można zatem zaniedbać wychowania psa. Rasa ta absolutnie nie nadaje się do mieszkania na dworze. Po pierwsze nie ma chroniącego przed zimnem podszerstka, a po drugie potrzebuje bliskości człowieka. Weźmy także pod uwagę, że hawańczyki są czujne i dość szczekliwe, co może przeszkadzać nam lub sąsiadom, jeśli koło naszych drzwi co chwilę będzie się ktoś kręcił.

Czy hawańczyk nadaje się do dzieci?

Zazwyczaj hawańczyki dobrze dogadują się z dziećmi. Są wobec nich cierpliwe, a do tego uwielbiają wspólne szaleństwa i zabawy. Trzeba jednak mieć stale na uwadze, że hawańczyk również może się zdenerwować, a zęby posiada tak samo jak każdy inny pies. Dlatego kluczowe jest pilnowanie relacji dziecka z psem i niedopuszczanie do przekraczania granic psa i męczenia go przez dziecko.

hawańczyk szczeniak cena

Szczeniaki tej rasy są wyjątkowo urocze.

Hawańczyk – zdrowie i długość życia

Jak większość małych psów hawańczyk może poszczycić całkiem niezłą średnią długością życia – 14-16 lat. Nie są szczególnie obarczone wieloma chorobami genetycznymi, ale dość często pojawiają się u nich problemy z oczami oraz wypadanie rzepek. U hawańczyków dość często osadza się także kamień nazębny oraz rozwijają się infekcje uszu.

Hawańczyk szczeniak – cena i hodowla

Decydując się na hawańczyka, koniecznie trzeba dokładnie zweryfikować hodowlę rasy. Zwłaszcza, że na rynku znaleźć można wiele nieuczciwych pseudohodowców oferujących miniaturowe hawańczyki, które w rzeczywistości nie istnieją. Warto podpytać hodowcę, czy przeprowadza badania swoich psów u weterynarza, czy rodzice są wolni od chorób genetycznych i czy szczeniaki nie są nosicielami groźnych chorób. Odpowiedzialny hodowca dba o to wszystko, nawet jeśli nie ma odgórnego nakazu badania zwierząt. Należy również sprawdzić, w jakich warunkach żyją psy w hodowli (nie tylko szczeniaki).

Cena hawańczyka z rodowodem wynosi średnio 5000 zł.