Akita

akita

Majestatyczna akita staje się coraz popularniejszą rasą psów na całym świecie. Niech jednak nikogo nie zwiedzie misiowaty wygląd akity – to psy należące do grupy ras pierwotnych. A przedstawiciele psów pierwotnych charakteryzują się na ogół silnym charakterem i dużą upartością. Zatem jaki jest idealny opiekun dla akity?

Pochodzenie akity

Psy rasy akita wywodzą się z Japonii, a wielu badaczy początków tej rasy doszukuje się nawet 5 tysięcy lat temu. Rasa ta znana też jest jako akita inu, z czego inu to po japońsku pies. Natomiast podstawowy człon nazwy wywodzi od regiony Akita, gdzie początkowo hodowano je jako psy myśliwskie i stróżujące. Już sam fakt, że psy te szkolono pod kątem polowań i stróżowania może nam wiele powiedzieć o charakterze i potrzebach behawioralnych akity.
Akita inu zaliczana jest do psów w typie szpica.

Wygląd akity

Obok akity nie sposób przejść obojętnie. To bowiem duże i mocno zbudowane psy o silnie rozwiniętych mięśniach. Wyróżnia je specyficzny chód – akita spaceruje na sztywnych łapach, z podniesionym ogonem i wyprostowanymi uszami. Według wzorca ras akita ma szeroką głowę, zaokrąglone czoło i średniej wielkości oczy o wyrazistym spojrzeniu. Uszy natomiast są trójkątne, stojące i skierowane do przodu, czym jeszcze bardziej podkreślają czujny wygląd akity.

Jak na psa pochodzącego z Azji przystało akita również może się pochwalić tzw. lisim pyszczkiem. Choć bardziej lisowata jest z pewnością shiba inu. Wyróżniającą cechą szpiców – w tym także akity – jest bujny i zakręcony na grzbiecie ogon. Dodatkowo podkreśla on jeszcze imponującą postawę akity.

Dorosła akita osiąga masę 35-40 kg przy niemal 70 cm wzrostu w kłębie. Suczki są nieco mniejsze – mają około 61 cm wzrostu.

akita wygląd

Akity wyróżniają się wyjątkową i wręcz monumentalną urodą.

Sierść i umaszczenie

Akita posiada bardzo gęstą i bujną sierść składającą się z dwóch warstw. Pierwszą warstwę stanowi twardy i prosty włos okrywowy, drugą zaś niesamowicie gęsty i miękki podszerstek. Włos okrywowy jest dość szorstki, sztywny i mocno przylegający do ciała, nieco dłuższa sierść znajduje się tylko w okolicach kłębu, zadu i ogona. Tak gęsta sierść wymaga regularnego wyczesywania, by pozbyć się zalegającego podszerstka. Niewyczesywane systematycznie futro stanie się matowe i brzydkie, może też dojść do zapalenia skóry. W okresie zwiększonego linienia czesanie akity to nie lada wyzwanie – wyczesanie całego psa może zająć nawet dwie godziny. Na szczęście na co dzień wystarczy zaledwie kilka minut.

Akita występuje w czterech kolorach umaszczenia – sezamowa, biała, pręgowana i czerwono-płowa. Najbardziej popularne są akity z wzorcem urajiro, który obejmuje białe krawędzie na pysku, policzkach, klatce piersiowej, brzuchu, wewnętrznej stronie łap i ogonie.

Akita – charakter i usposobienie

O charakterze akity można mówić godzinami, ponieważ są to psy o bardzo złożonym temperamencie. Z całą pewnością nie jest to rasa psa dla każdego, nie sprawdzi się również jako pies dla dziecka. Akita bowiem jest charakterny, uparty i lubi stawiać na swoim. Ceni sobie niezależność, bywa nazywany także samotnikiem. Nie znaczy to, że akita nie lubi ludzi. Wręcz przeciwnie, swojej rodzinie jest bardzo oddana, ale nie ma potrzeby podążać za człowiekiem krok w kroku. Do obcych osób jest ostrożna i nieufna, niełatwo dopuszcza nowych do siebie. Z całą pewnością wpływ na to ma fakt, że pierwotnie akita hodowana była właśnie jako pies stróżujący i pilnujący dostępu do swojego terenu i opiekuna.

Akita to bardzo inteligentny pies, jednak niekoniecznie inteligencję tę będzie wykorzystywać do nauki sztuczek czy komend. Dość szybko nudzą ją polecenia i woli znajdywać sobie własne zajęcia. Do wykonywania poleceń opiekuna potrzebuje naprawdę dobrej motywacji. Dla zrównoważonej i dobrze zsocjalizowanej akity najlepszym motywatorem jest silna więź ze swoim człowiekiem.

Psy tej rasy wykazują również silny instynkt łowiecki, dlatego należy zachować dużą czujność podczas spacerów w lesie. Akita potrzebuje długich wędrówek w spokojne miejsca, by mogła eksplorować teren. Spacery wyłącznie wśród osiedlowego czy miejskiego hałasu i przebodźcowania mogą doprowadzić akitę do frustracji, a od tego niedaleko do zachowań agresywnych.

Dla kogo pies rasy akita?

Jaki jest więc idealny opiekun akity? Przede wszystkim taki, który zna specyfikę rasy, jej potrzeby i ograniczenia. Akita będzie świetnym towarzyszem ludzi aktywnych, lubiących spędzać czas na łonie natury. Opiekun musi wykazać się dużą cierpliwością, łagodnością i wyrozumiałością, ale jednocześnie konsekwencją i wyznaczaniem jasnych zasad. Absolutnie nie wolno akity karać ani stosować metod awersyjnych, ale nie można także pozwolić jej wejść sobie na głowę. Uparta akita bowiem może szybko wykorzystać swoją inteligencję przeciwko opiekunowi.

Psy rasy akita dość często wykazują agresję wobec innych psów, a jak dodamy do tego jeszcze niemałą wielkość i wagę, to problematyczne może okazać się utrzymanie jej na smyczy. A wówczas spacery mogą okazać się katorgą zarówno dla psa, jak i właściciela.

Natomiast odpowiednio wychowywana akita, której potrzeby są spełniane, będzie fantastycznym przyjacielem, który nie raz zaskoczy nas swoją pomysłowością. Jednocześnie akita dla swojego opiekuna potrafi być bardzo troskliwa i czuła. To bardzo oddana swojemu człowiekowi rasa psa. Na wierność akity trzeba sobie jednak zapracować.

Akita – pies dla dziecka?

Czy akita nadaje się na psa dla dziecka? Niekoniecznie. Oczywiście pies tej rasy może być wspaniałym przyjacielem dziecka, ale to na rodzicu spoczywa obowiązek wychowania i opieki nad psem. Z racji swojej wielkości, a także zamiłowania do świętego spokoju, większość akit nie przepada za zabawami z dziećmi i szybko traci wobec nich cierpliwość. A zdenerwowana i zestresowana akita może być niebezpieczna i to nie tylko dla małego dziecka, ale i dla dorosłego opiekuna.

dla kogo akita

Akita dla dziecka to nie najlepszy pomysł.

Zdrowie i długość życia

Jak na psa pierwotnego przystało, akita cieszy się na ogół dobrym zdrowiem. Średnia długość życia akity zaś wynosi 10-12 lat. Do dolegliwości, które najczęściej dotykają akitę, należą:

  • dysplazja stawu biodrowego,
  • choroby tarczycy,
  • epilepsja,
  • problemy ze skórą,
  • choroby oczy (w tym zanik siatkówki).

W kwestii zdrowia niezwykle ważne jest odpowiednie żywienia akity i zapewnienie jej wymaganej dawki ruchu. Nie wolno doprowadzić do nadwagi u psa, ponieważ konsekwencją tego mogą być problemy z układem ruchu, a także zapalenie trzustki. Warto też wiedzieć, że psy pierwotne na ogół dość łatwo przybierają na masie, a potem trudno je odchudzić. Lepiej więc pilnować zawczasu prawidłowej wagi akity.

Akita szczeniak – cena i hodowla

Jeśli chcemy mieć pewność, że nasza akita będzie zdrowa i pozbawiona wad genetycznych, koniecznie wybierzmy sprawdzoną hodowlę. Tylko wtedy zyskujemy gwarancję, że rodzice szczeniaka byli przebadani pod kątem najczęściej występujących schorzeń. Jednocześnie dobre hodowle dbają o zrównoważony rozwój szczeniaka i socjalizację, co znacząco pomaga uniknąć problemów behawioralnych. A pamiętajmy, że niezrównoważona emocjonalnie akita inu może stwarzać naprawdę poważne problemy.

Cena szczeniaka akity z hodowli wynosi średnio 3500 zł, choć zdarzają się kwoty znacznie wyższe. Nie ma co szukać psa w jak najniższej cenie, ponieważ zaoszczędzone przy zakupie psa pieniądze, to jedno, ale dużo więcej będzie nas kosztować leczenie chorób czy praca z behawiorystą.

Hachiko – wierna akita

Przy opisie rasy nie możemy nie wspomnieć o tym, co tak mocno wpłynęło na popularność rasy akita. Otóż akitą był Hachiko – pies uchodzący za symbol wierności i lojalności. Pies Hachiko pomniki ma nie tylko w swojej ojczyźnie – Japonii, ale także na całym świecie.

Hachiko urodził się w 1923 r. i przygarnął go profesor Uniwersytetu w Tokio – Hidesaburo Ueno. Przez niemal dwa lata Hachiko każdego dnia towarzyszył swojemu opiekunowi w drodze do pracy, a potem czekał na niego na stacji kolejowej Shibuya aż wróci z pracy. Gdy w 1925 r. profesor zmarł nagle na zawał serca, Hachiko wciąż przychodził w tych samych godzinach na stałe miejsce i czekał na ukochanego człowieka. Mimo wielu prób zabrania stamtąd Hachiko przez członków rodziny, pies wciąż wracał w to miejsce. Na zmarłego opiekuna Hachiko czekał codziennie przez następne 9 lat 9 miesięcy i 15 dni. O tej wzruszającej historii opowiada film Mój przyjaciel Hachiko z Richardem Gere’em w roli głównej.

Nic dziwnego więc, że wiele osób uznaje akitę za najwierniejszą rasę psa, jednak uważajmy, by nie wpaść w tę pułapkę. Ta piękna i prawdziwa historia wcale nie znaczy, że każda akita będzie tak wiernym przyjacielem. Będzie nim tylko wówczas, gdy odpowiednio zadbamy o nią.