Nowofundland

nowofundland

Wielkie i puchate nowofundlandy przypominają z wyglądu niedźwiedzia, jednak ich charakter jest bardzo łagodny i spokojny. Mimo swojej wielkość nowofundland często wybierany jest na psa rodzinnego. Świetnie sprawdza się także jako pies ratownik. Co wyróżnia tę rasę i dla kogo jest to pies idealny?

Pochodzenie rasy

Historia i genezy nowofundlandów nie jest jasna i w pełni zbadana. Nazwa sugeruje, że rasa pochodzi z Nowej Fundlandii, czyli wysypy dziś należącej do Kanady. Nie wiadomo natomiast, jakie psy były przodkami nowofundlandów, choć znajduje się w nich z pewnością krew psów eskimoskich. Wiemy natomiast, że nowofundland należy do grupy psów molosów w typie górskim, a jego potoczne określenie to wodołaz. Wynika to faktu, że doskonale radzi sobie w wodzie.

Już wcześniej wykorzystywano te psy do łowienia ryb i eskortowania łodzi rybackich, z czasem nowofundlandy zrobiły karierę jako psy pracujące w ratownictwie wodnym. Doceniono także ich łagodne usposobienie i coraz częściej spotkać je można jako psy do towarzystwa.

Wygląd nowofundlanda

Najbardziej rzucający się w oczy jest już sam rozmiar nowofundlanda. To wielkie psy, które osiągają od 66 do 71 cm wzrostu w kłębie i ważą od 54 do 68 kg. Ich sylwetka jest mocna i dobrze zbudowana, a mięśnie wyraźnie zarysowane. Głowa psa jest szeroka, z krótkim pyskiem, oczy duże i wyraziste, a uszy owalne i opadające wzdłuż głowy. Ogon nowofundlanda noszony jest poniżej linii grzbietu, a silne i proste kończyny przechodzą w zwarte i duże łapy.

nowofundland wygląd

Dorosły nowofundland przypomina małego niedźwiedzia.

Sierść i umaszczenie

Szata nowofundlanda składa się ze średniej długości prostego włosa okrywowego oraz miękkiego i gęstego podszerstka. Zadbana sierść nowofundlanda jest błyszcząca i miła w dotyku. Podszerstek zaś posiada naturalną warstwę natłuszczenia, która pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę nawet podczas pływania w bardzo zimnej wodzie. Ich sierść jest również wodoodporna, a to z racji tego, że rasę stworzono z myślą o spędzaniu długich godzin w wodzie.

Umaszczenie nowofundlanda może być czarne, brązowe i biało-czarne, niedopuszczalny jest zaś biały nowofundland. Zdarza się jednak, że w niezrzeszonych hodowlach można spotkać białego psa tej rasy.

Czesanie i pielęgnacja sierści

Z racji bardzo gęstego podszerstka i długiego włosa okrywowego nowofundlanda należy regularnie wyczesywać. W okresie linienia – dwa razy w roku – należy zwiększyć częstotliwość czesania, ponieważ wypadająca sierść psa jest dosłownie wszędzie. Poza tym nowofundlandy nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji ani strzyżenia. Przy kąpieli należy jednak pamiętać, by nie używać zwykłych szamponów. Pies bowiem ma naturalnie natłuszczony podszerstek, który mógłby ucierpieć od środków zawartych w szamponie. Najlepiej psa dokładnie wypłukać i wysuszyć. Można też zapytać weterynarza, jaki szampon będzie bezpieczny dla nowofundlanda.

Nowofundland – charakter i usposobienie

Nowofundlandy cechuje łagodne i przyjazne usposobienie. Są wyjątkowo towarzyskie, oddane swoim opiekunom i cierpliwe wobec dzieci. Rasa ta wyróżnia się instynktem opiekuńczym, często więc pilnują członków swojej rodziny i nie pozwalają im zrobić krzywdy. Jednocześnie nowofundland jest psem inteligentnym, chętnym do współpracy z człowiekiem i szybko uczącym się nowych komend. To w końcu psy pracujące, które od wielu lat pomagały człowiekowi w wykonywaniu różnych zadań.

Nowofundland jest bardzo wytrzymały i posiada świetny zmysł orientacji w terenie. Z tego też powodu świetnie sprawdzają się jako psi ratownicy – tym bardziej, że ich wielkość pozwala holować topiące się osoby do brzegu. To zamiłowanie do pomocy człowiekowi i do kąpieli w wodzie sprawia, że nowofundlandy uwielbiają wypady nad jezioro, gdzie mogą mieć na oko swoich opiekunów. Rasa ta nie lubi też samotności, woli podążać za swoją rodziną i aktywnie uczestniczyć w jej życiu.

Aktywność fizyczna nowofundlandów

Jak przystało na psy pracujące nowofundlandy uwielbiają ruch i działanie. Cenią sobie długie spacery po lesie, ale przede wszystkim kochają wszelkie zbiorniki wodne. Mimo że są aktywne, to średnio nadają się do intensywnych ćwiczeń i biegania – na przeszkodzie stoi ich wielkość. Zbyt mocny i częsty wysiłek fizyczny może doprowadzić do urazów i problemów z poruszaniem. Tym inteligentnym psom warto zapewnić również trening mentalny i zabawy typu nosework.

Wprawdzie nowofundlandy nie są demonami aktywności i nie szaleją na smyczy, pamiętajmy jednak, że mówimy o psach ważących często niemal 70 kg. Utrzymanie takiego psa może być nie lada wyzwaniem.

Dla kogo pies rasy nowofundland?

Rasa ta cieszy się sporą popularnością zwłaszcza wśród osób, które marzą o dużym i majestatycznym psie, ale jednocześnie nie mają za wiele doświadczenia w pracy z psami. Nowofundland jest bowiem psem dość łatwym w ułożeniu i wychowaniu, jest łagodny, cierpliwy i mocno skupiony na człowieku. To sprawia zaś, że nadaje się nawet dla początkujących opiekunów i dla całych rodzin. Ale uwaga! Pozostawiony samemu sobie nowofundland w końcu może stać się sfrustrowany, a nawet agresywny. Temu psu zdecydowanie trzeba poświęcić czas.

Właściciel nowofundlanda nie musi być wyczynowym sportowcem, ale z całą pewnością powinien lubić ruch na świeżym powietrzu i długie przechadzki po lesie. Dobrze też, by zabierał regularnie psa nad jezioro, by mógł on realizować swoje potrzeby. Z racji tego, że nowofundlandy silnie przywiązują się do opiekunów i nie przepadają za samotnością, nie nadają się dla osób bardzo często przebywających poza domem.

Nowofundland może mieszkać zarówno w domu z ogrodem, jak i mieszkaniu, ale trzeba się zastanowić, czy małe mieszkanko nie będzie za ciasne dla tak dużego psa. Wystarczy pomyśleć, co będzie, gdy pies położy się w przejściu lub na kanapie. Utrudnieniem mogą być również schody na klatce. Musimy bowiem wziąć pod uwagę, że z czasem zdrowie psa będzie szwankować, a łapki staną się coraz słabsze. Czy damy radę wówczas pomóc mu wejść po schodach?

Na rasę tę nie powinny się także decydować osoby, które bardzo cenią sobie czystość w mieszkaniu. Ubłocony czy mokry nowofundland na swoje sierści może wnieść mnóstwo piachu, a jego sierść może fruwać wszędzie.

nowofundland szczeniak

Już dwumiesięczny szczeniak nowofundlanda osiąga spore rozmiary.

Nowofundland – pies dla dzieci?

Czy nowofundland nadaje się do dziecka? Wiele osób uznaje nowofundlandy za rasę idealną dla dzieci, podkreślając ich zapędy opiekuńcze, wyjątkową troskliwość i łagodność. Rzeczywiście, zrównoważony i dobrze wychowany nowofundland może być wspaniałym przyjacielem nawet małego dziecka. Trzeba tylko poświęcić mu dużo czasu, a rodzice muszą nadzorować uważnie kontakty psa z dzieckiem. Pamiętajmy też, że ogromny nowofundland może z łatwością przewrócić dziecko i niechcący zrobić mu krzywdę. Bolesne i niebezpieczne może być już samo uderzenie wielką łapą psa.

Nowofundland – zdrowie i długość życia

Nowofundlandy uchodzą za rasę o dobrym zdrowiu. Ich długość życia jednak nie jest zbyt imponująca – osiągają średni wiek od 8 do 10 lat. Wynika to oczywiście z wielkich rozmiarów. Dolegliwości, na jakie narażony jest nowofundland, dotyczą głównie oczu. Może pojawić się zatem ektropium, entropium i postępujący zanik siatkówki. Jak wszystkim dużym i olbrzymim psom nowofundlandom grozi też dysplazja stawów biodrowych, spondyloza i skręt żołądka.

Bardzo istotne jest, by odpowiednio karmić psa i nie dopuszczać do nadwagi. Każdy kolejny zbędny kilogram to dodatkowe obciążenie dla psa. Warto zasięgnąć też porady weterynarza, jakie suplementy na stawy wprowadzić do diety nowofundlanda.

Nowofundland szczeniak – cena i hodowla

Jeśli chcemy zdrowego, pozbawionego wad genetycznych i zrównoważonego nowofundlanda, który będzie posiadał cechy typowe dla rasy, koniecznie wybierzmy sprawdzoną hodowlę. Tylko wtedy mamy gwarancję przebadanych rodziców szczeniaka. Jednocześnie mądry i doświadczony hodowca wie, jak prawidłowo socjalizować szczeniaka. Doradzi także nowemu opiekunowi, jak wychowywać psa, jak go karmić i na co uważać.

Cena nowofundlanda wynosi średnio od 3000 do 6000 zł.