Akbash dog

akbash dog

Akbash dog to potężny i mocno zbudowany pies o niezależnym i silnym charakterze. Doskonale sprawdza się przede wszystkim jako stróż i obrońca. Nie nadaje się do domu kompletnie niedoświadczonego, zaś w odpowiednich rękach pies może wyrosnąć na wspaniałego przyjaciela. Zapoznaj się z opisem tej ciekawej rasy i dowiedz się, co wyróżnia akbasha spośród innych ras stróżujących i pierwotnych.

Pochodzenie akbasha

Rasa ta wywodzi się z Turcji i tam do dziś jest najpopularniejsza. Celem stworzenia rasy była chęć uzyskania psa pokaźnych rozmiarów oraz o odważnym i nieustępliwym charakterze. Akbashe bowiem miały za zadanie chronić stada owiec i bydła przed drapieżnikami. I rzeczywiście – akbash dog rewelacyjnie sprawdzał się jako stróż i nieustraszony obrońca. Sama nazwa rasy nawiązuje do wyglądu psa – człon ak oznacza biały, zaś baş tłumaczy się jako głowę. Przedstawiciele tej rasy obecnie jednak mają białą sierść nie tylko na głowie, ale i na całym ciele.

Znane nam dziś z wyglądu i temperamentu akbashe powstały w latach 70. XX wieku. Poza Turcją można je dość często spotkać jeszcze w Stanach Zjednoczonych. W Polsce natomiast rasa praktycznie nie występuje. Akbash dog nie jest uznany za oficjalną rasę przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Częściowo wynika to z bardzo niskiej popularności rasy, a częściowo z dużego podobieństwa akbasha do anatoliana. Co ciekawe, rasę uznaje np. brytyjski Kennel Club. Można więc przypuszczać, że w niedługim czasie także inne federacje uznają akbasha.

Wygląd akbasza

Akbash dog to pies bardzo duży – dorosłe osobniki osiągają od 73 do 83 cm wzrostu w kłębie i ważą od 41 do 64 kg. Psy tej rasy są mocno zbudowane i umięśnione. Ich postawa musi być podziw, ale i grozę. Akbash miał bowiem za zadanie odstraszać drapieżniki, w tym niedźwiedzie i wilki. Dziś swoją posturą sprawia, że trudno znaleźć śmiałka, który nieproszony sam zbliży się do tego psa. Mimo że akbashe są tak duże, to nie sprawiają wrażenia ociężałych. Wręcz przeciwnie – poruszają się płynnie i z gracją.

Ten molos w typie górskim ma proporcjonalnie zbudowaną sylwetkę. Jego łapy są silne i masywne, a ogon nisko noszony. Uszy akbasza opadają po bokach – nieco przypominają uszy golden retrievera czy owczarka podhalańskiego.

Sierść i umaszczenie

Z racji tego, że akabasze musiały radzić sobie w trudnych górskich warunkach, ich futro musi być przystosowane do nawet największych mrozów. Akbash dog posiada więc gęstą, niezbyt długą sierść wraz z obfitym podszerstkiem. Takie futro nie tylko doskonale ogrzewa zimą, ale także świetnie chroni przed przegrzaniem. W okresie linienia pies gubi sporo sierści i wymaga intensywnego wyczesywania. W pozostałych okresach roku wystarczy przeczesać futro średnio raz w tygodniu dla odświeżenia.

Jedyne dopuszczalne umaszczenie akbasha to białe. Pamiętajmy jednak, że póki co rasa nie jest uznana oficjalnie, przez co nie istnieje także wzorzec rasy.

Akbash dog – charakter i usposobienie

Przedstawiciele tej rasy uchodzą za jedne z bardziej niezależnych psów. Są bardzo samodzielne i pewne siebie. Nie lubią przekraczania swoich granic i narzucenia im czegoś wbrew ich woli. Akbash dog wyróżnia się także wysoką inteligencją, upartością i niesłychaną odwagą. Do tego pies jest wytrwały i nieustępliwy, a także pamiętliwy. Nauczenie go czegoś wymaga doświadczenia u opiekuna oraz zbudowania z psem silnej i zdrowej relacji.

Akbash jest doskonałym stróżem i na swój teren nie wpuści żadnego intruza. Do obcych jest nieufny i bardzo ostrożny. Potrzebuje sporo czasu, aby przekonać się do człowieka. Jednak wobec swojego opiekuna jest niezwykle delikatny i lojalny. W odpowiednich rękach akbasz może być wspaniałym czworonożnym przyjacielem.

Jeśli jednak pies tej rasy trafi do osoby kompletnie nierozumiejącej specyfiki akbasha – może dojść do naprawdę niebezpiecznych sytuacji. Sam z siebie akbash nie jest agresywny, ale nie pozwoli na brak respektowania swoich sygnałów i zmuszanie do czegokolwiek. Brak spełnienia potrzeb psa i brak czytania jego sygnałów to prosta droga do problemów, w tym do pogryzienia. A że molos ten jest naprawdę potężny, konsekwencje mogą być bardzo poważne. Właśnie dlatego lepiej sto razy się zastanowić, zanim kupi się psa tej rasy. W Polsce akbash dog wpisany jest do wykazu psów agresywnych, co oznacza, że na posiadanie tej rasy potrzebne jest pozwolenie.

pies akbash

Z powodu braku uznania akbasha za oficjalną rasę wciąż można spotkać wiele zmieszanych psów w typie tej rasy.

Dla kogo akbash?

Akbash dog to rasa trudna i wymagająca, przez co nadaje się wyłącznie dla osoby doświadczonej. Opiekun akbasha musi znać psią komunikację i rozumieć ograniczenia i potrzeby rasy. Do tego musi cechować go duża cierpliwość, konsekwencja i pewność siebie. Opiekun akbasha musi być silny – i to zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Utrzymanie bowiem na smyczy psa tej rasy może być bardzo trudne, zważywszy na jego rozmiary i masę. Nie wolno pozwolić psu wejść sobie na głowę i być zbyt pobłażliwym, ale tak samo nie wolno stosować żadnej awersji. Takie traktowanie szybko obróci się przeciwko właścicielowi.

Rasa ta nie jest przesadnie aktywna. Owszem, potrzebuje codziennych spacerów, na których może swobodnie eksplorować otoczenie, ale nie przepada za intensywnymi ćwiczeniami, bieganiem czy treningami. Znacznie lepiej czuje się na spokojnej wędrówce w cichej i leśnej okolicy. Akbashe dobrze radzą sobie mieszkając na dworze. Nie powinny jednak być nigdy izolowane od człowieka, ponieważ mogą zdziczeć. Absolutnie nie można także zaniedbać wspomnianych spacerów – nawet jeśli pies ma stały dostęp do ogrodu. Żadne bieganie po ogródku nie zastąpi spacerów. Z racji tego, że psy tej rasy cenią sobie przestrzeń, nie najlepiej czują się w ciasnych mieszkaniach.

Czy akbasz nadaje się do dzieci?

Z całą pewnością akbash dog nie jest rasą polecaną do domu z dzieckiem. Jest psem niezależnym, upartym i potrzebującym spokoju. Do tego samą masą może zrobić dziecku krzywdę. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy pies tej rasy i dziecko stworzą poprawną relację, jednak nie powinniśmy z góry tego zakładać. Aby między dzieckiem i psem powstała przyjaźń lub przynajmniej akcpetacja, dorośli muszą wykonać ogromną pracę. Nawet wtedy jednak nigdy nie wolno zostawiać pociechy z psem choćby na chwilę.

Akbash dog – zdrowie i długość życia

Jak na każdego molosa i psa pasterskiego przystało, akbash uchodzi za bardzo wytrzymałą rasę i odporną na wiele chorób. Średnia długość życia wynosi 10-12 lat, co biorąc pod uwagę rozmiary rasy, jest całkiem niezłym wynikiem. Przedstawiciele tej rasy na ogół są wolni od większości chorób genetycznych, dopadają je zazwyczaj dolegliwości związane ze starzeniem się. Wielkość akbasha może predysponować je do wystąpienia dysplazji stawów biodrowych i łokciowych oraz skrętu żołądka.

Akbash dog szczeniak – cena i hodowla

W Polsce rasa ta jest bardzo rzadko spotykana, przez to istnieje też niewiele hodowli. Ponadto pamiętajmy, że rasa nie jest oficjalnie uznana przez FCI, przez co nikt nie ma większej kontroli nad rozmnażaniem tych psów i pilnowaniem wzorca. Jeśli jednak bardzo zależy nam na psie tej rasy i wiemy, że podołamy wychowaniu tego trudnego psa, poszukamy doświadczonej i sprawdzonej hodowli. W takim miejscu hodowca pilnuje, aby rozmnażać wyłącznie psy zdrowe, wolne od dysplazji oraz zrównoważone emocjonalnie i niewykazujące nadmiernej agresji czy reaktywności. Stosowane badania u weterynarza przechodzą także szczenięta, a do tego mają zapewnioną odpowiednią socjalizację już od pierwszych chwil. To mocno ułatwia późniejsze wychowanie akbasha na stabilnego i łagodnego dorosłego psa.

Szczeniak akbash dog kosztuje średnio 4000 zł. Nie wolno zapomnieć, że na posiadanie psa tej rasy w Polsce potrzebne jest pozwolenie.