Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.
Psy

Bieganie z psem

Coraz popularniejsze staje się bieganie właścicieli wraz ze swoimi psami. Jak rozpocząć aktywność fizyczną z ukochanym czworonogiem? Zapraszamy do lektury.

Zalety wspólnego biegania
Bieganie z psem ma wiele korzyści. Opiekun spędza wspólny czas ze swoim pupilem, a psiak ma zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. Wybiegane zwierzę jest szczęśliwe i grzeczne, nie szaleje w domu, tylko spokojnie odpoczywa. Regularna aktywność fizyczna chroni psa przed otyłością, która jest dla niego tak samo niebezpieczna jak dla człowieka.
Bieganie nie dla każdego
Przed wspólnym startem warto zastanowić się, czy nasz pies rzeczywiście lubi biegać. Teoretycznie truchtać może każdy dorosły piesek, jednak są rasy, które źle znoszą dłuższe trasy. Odradza się biegi psom o czaszce brachycefalicznej (spłaszczonej), czyli m.in. mopsom i buldogom francuskim. Ze względu na budowę pyszczka mogą one mieć trudności z oddychaniem. Jednak bacznie obserwujmy swojego zwierzaka, może się bowiem okazać, że akurat nasz mops jest stworzony do biegania. Pamiętajmy tylko, że nic na siłę. Nie poleca się również biegania ze szczeniakami (do roku), ponieważ układ kostno-stawowy rozwija się u nich bardzo intensywnie. Nie porywajmy się na maratony też ze starszymi psami, które są już mniej sprawne i wolą spacery po lesie.
Rasy idealne dla biegaczy
Istnieją rasy, które wręcz domagają się biegania. Są to przede wszystkim charty i border collie. Są one drobne i wytrzymałe, mogą przebiec ze swym właścicielem długie dystanse. Sporo ruchu potrzebuje też owczarek niemiecki, golden retriever i siberian husky oraz mały, ale bardzo żywiołowy jack russell terier. Biegać kochają też kundelki :)
Jak zacząć
Rozpoczynając wspólną biegową przygodę z psem zróbmy wszystko, aby sprawiało mu to przyjemność. Zacznijmy więc starty od krótkich dystansów i w miarę upływu czasu powiększajmy stopniowo trasę. Warto pomyśleć o specjalnych szelkach dla naszego pupila, które będą znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze dla psiaka niż obroża.
Podstawowe zasady
Oszczędźmy psu biegania w czasie upałów, a tuż po powrocie do domu zapewnijmy mu świeżą wodę i odpowiedni pokarm. Truchtając często po lesie, musimy zabezpieczyć zwierzaka przed kleszczami. I najważniejsze – w trakcie biegu zwracajmy uwagę na zachowanie psa. Jeśli zauważymy, że czworonóg kiepsko się czuje, ledwo się porusza, niepokojąco dyszy – NATYCHMIAST zaprzestańmy treningu, wróćmy do domu i w razie potrzeby udajmy się do weterynarza.
Podwójna radość
Przestrzegając kilku zasad możemy wspaniale spędzać aktywnie czas z naszym czworonożnym przyjacielem. Rozsądne bieganie da wiele szczęścia zarówno właścicielowi, jak i zwierzakowi. I kto wie, może za jakiś czas rozważymy nawet wspólny start w zawodach i razem będziemy bić własne rekordy i wracać do domu z medalami :) 

test